Guldbaggenomineringar 2018

Här kan du se flera av de nominerade filmerna!

Bästa film

Borg        Producenter: Jon Nohrstedt och Fredrik Wikström Nicastro
Korparna    Producenter: Jan Marnell, Tom Persson och Jens Assur
Sameblod    Producent: Lars G. Lindström
The Nile Hilton Incident Producent: Kristina Åberg
The Square    Producenter:Erik Hemmendorff och Philippe Bober

Bästa regi

Janus Metz för Borg
Amanda Kernell för Sameblod
Tarik Saleh för The Nile Hilton Incident
Ruben Östlund för The Square

Bästa kvinnliga huvudroll

Jennie Silfverhjelm för rollen som Malin i All Inclusive
Evin Ahmad för rollen som Mirja i Dröm vidare
Lene Cecilia Sparrok för rollen som Elle Marja i Sameblod
Mia Skäringer för rollen som Anna i Solsidan

Bästa manliga huvudroll

Sverrir Gudnason för rollen som Björn Borg i Borg
Reine Brynolfsson för rollen som Agne i Korparna
Fares Fares för rollen som Noredin i The Nile Hilton Incident
Claes Bang för rollen som Christian i The Square

Bästa kvinnliga biroll

Gizem Erdogan för rollen som Sarah i Dröm vidare
Julia Kijowska för rollen som Agnieszka i Jordgubbslandet
Maria Heiskanen för rollen som Gärd i Korparna
Mia Erika Sparrok för rollen som Njenna i Sameblod

Bästa manliga biroll

Shia LaBeouf för rollen som John McEnroe i Borg
Stellan Skarsgård för rollen som Lennart Bergelin i Borg
Przemyslaw Sadowski för rollen som Jan i Jordgubbslandet
Yasser Ali Maher för rollen som Kammal i The Nile Hilton Incident

Bästa manus

Maud Nycander, Jannike Åhlund och Kersti Grunditz Brennan för manuset till Citizen Schein
Can Demirtas och Ivica Zubak för manuset till Måste gitt
Amanda Kernell för manuset till Sameblod
Ruben Östlund för manuset till  The Square

Bästa foto
 
Jonas Alarik för fotot i Korparna
Sophia Olsson för fotot i Sameblod
Fredrik Wenzel för fotot i The Square
 
Bästa klipp

Per Sandholt och Per K. Kirkegaard för klippningen av Borg
Kersti Grunditz Brennan för klippningen av Citizen Schein
Anders Skov för klippningen av Sameblod

Bästa kostym

Kicki Ilander för kostymerna i Borg
Sharareh Hosseini och David Markfant för kostymerna i Para knas
Louize Nissen för kostymerna i The Nile Hilton Incident

Bästa ljud/ljuddesign

Mattias Eklund för ljudet i Korparna
Mira Falk och Brian Dyrby för ljudet i Silvana – väck mig när ni vaknat
Fredrik Jonsäter för ljudet i The Nile Hilton Incident

Bästa mask/smink

Sara Klänge för mask/smink i All Inclusive
Petra Cabbe för mask/smink i Solsidan
Dorothea Wiedermann för mask/smink i The Nile Hilton Incident
 
Bästa originalmusik

Jonas Struck, Jon Ekstrand och Vladislav Delay för musiken i Borg
Karl Frid och Pär Frid för musiken i Citizen Schein
Peter von Poehl för musiken i Korparna

Bästa scenografi

Lina Nordqvist för scenografin i Borg
Roger Rosenberg för scenografin i The Nile Hilton Incident
Josefin Åsberg för scenografin i The Square

Bästa visuella effekter

Torbjörn Olsson och Alex Hansson för effekterna i Borg
Torbjörn Olsson för effekterna i Korparna
Alex Hansson och Chris Stenner för effekterna i Monky

Bästa kortfilm

Min börda av Niki Lindroth von Bahr
Nattbarn av Sanna Lenke
Studio 5 av Maximilien Van Aertryck och Axel Danielson
 
Bästa dokumentärfilm

Brev till en seriemördare av Manal Masri
Himlens mörkrum av Nils Petter Löfstedt
Silvana – väck mig när ni vaknat av Mika Gustafson, Olivia Kastebring och Christina Tsiobanelis

Bästa utländska film

120 slag i minuten Regi: Robin Campillo
Moonlight Regi: Barry Jenkins
The Salesman Regi: Asghar Farhadi