2019-01-03

Guldbaggenomineringar 2019

Så var årets guldbaggenomineringar presenterade, de bjuder på en hel del förväntade namn, men också en del överraskningar. Inte minst när det gäller den prestigefyllda bästa film-kategorin. Vilka som blir de slutgiltiga vinnarna och går hem med de eftertraktade baggarna avslöjas måndagen den 28 januari.

Bästa film

Den blomstertid nu kommer


The Deminer


Goliat


Gräns


Unga Astrid


 

Bästa regi

Ali Abbasi 
för Gräns

Carl Javér
 för Rekonstruktion Utøya

Måns Månsson och Axel Petersén 
för Toppen av ingenting

Gabriela Pichler
 för Amatörer

 

Bästa kvinnliga huvudroll

Zahraa Aldoujaili 
för rollen som Aida i Amatörer

Alba August
för rollen som Astrid i Unga Astrid

Léonore Ekstrand 
för rollen som Nojet i Toppen av ingenting

Eva Melander 
för rollen som Tina i Gräns

 

 

Bästa manliga huvudroll

Fredrik Dahl
 för rollen som Musse i Amatörer

Sebastian Ljungblad
 för rollen som Kimmie i Goliat

Mikael Persbrandt 
för rollen som Hasse P i Tårtgeneralen

Joakim Sällquist
 för rollen som Roland i Goliat

Bästa kvinnliga biroll

Sissela Benn 
för rollen som mamma Karin i Sune vs Sune

Maria Bonnevie 
för rollen som Hanna i Unga Astrid

Trine Dyrholm 
för sin roll i X&Y

Lena Nilsson 
för rollen som Simone i Videomannen

 

Bästa manliga biroll

Jens Albinus 
för sin roll i X&Y

Fredrik Hallgren 
för rollen som pappa Rudolf i Sune vs Sune

Eero Milonoff 
för rollen som Vore i Gräns

Henrik Rafaelsen 
för rollen som Blomberg i Unga Astrid

 

Bästa manus

Jonas Hassen Khemiri och Gabriela Pichler 
för manuset till Amatörer

Peter Grönlund 
för manuset till Goliat

John Ajvide Lindqvist, Ali Abbasi och Isabella Eklöf 
för manuset till Gräns

Gunnar A.K. Järvstad 
för manuset till Trädgårdsgatan

 

Bästa foto

Ellinor Hallin 
för fotot i In i dimman

Måns Månsson 
för fotot i Jimmie

Kristoffer Jönsson 
för fotot i Trädgårdsgatan

 

Bästa klipp

Alexandra Strauss och Dominika Daubenbüchel
för klippningen av Flotten

Dino Jonsäter
för klippningen av Goliat

Olivia Neergaard-Holm och Anders Skov
för klippningen av Gräns

 

Bästa kostym

Denise Östholm 
för kostymerna i Euphoria

Ingrid Sjögren 
för kostymerna i Tårtgeneralen

Cilla Rörby
 för kostymerna i Unga Astrid

 

Bästa ljud/ljuddesign

Crazy Pictures 
för ljudet i Den blomstertid nu kommer

Christian Holm
 för ljudet i Gräns

Jonas Jansson
 för ljudet i Jimmie

 

Bästa mask/smink

Morna Ferguson och Orla Carroll 
för mask/smink i Euphoria

Göran Lundström och Erica Spetzig
 för mask/smink i Gräns

Eva von Bahr och Love Larson 
för mask/smink i Tårtgeneralen

 

Bästa originalmusik

Johan Testad 
för musiken i Goliat

Gaute Storaas 
för musiken i Halvdan Viking

Armand Amar 
för musiken i Innan vintern kommer

 

Bästa scenografi

Emma Sofia Wahlberg 
för scenografin i Balkan Noir

Ulrika von Vegesack 
för scenografin i Ted – För kärlekens skull

Linda Janson
för scenografin i Unga Astrid

 

Bästa visuella effekter

Crazy Pictures
för effekterna i Den blomstertid nu kommer

Peter Hjorth
för effekterna i Gräns

Fredrik Pihl
för effekterna i Sune vs Sune

 

Bästa kortfilm

The Ambassador's Wife
 Regi: Theresa Traoré Dahlberg

Martyren 
Regi: Ahmed Abdullahi

Vi bara lyder
 Regi: Erik Holmström och Fredrik Wenzel

 

Bästa dokumentärfilm

The Deminer 
Regi: Hogir Hirori

Flotten
 Regi: Marcus Lindeen

Rekonstruktion Utøya
Regi: Carl Javér

 

Bästa utländska film
 

BlacKkKlansman
 Regi: Spike Lee

Shoplifters
 Regi: Hirokazu Kore-eda

Cold War
 Regi: Paweł Pawlikowski