2017-01-04

Guldbaggenomineringar 2017

Årets Guldbagge-nomineringar är släppta och Hundraettåringen som smet från notan och försvann leder ligan med 8 nomineringar tätt följd av Jätten och Min faster i Sarajevo med 6 stycken vardera. Nytt för i år att man har utökat antalet nominerade i Bästa film, Bästa regi och skådespelar-kategoriererna. Själva galan äger rum 23 januari och leds även i år av Petra Mede.

Och de nominerade är ..:

Bästa film

Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Producent: Malte Forssell

Jätten
Producenter: Maria Dahlin & Morten Kjems Hytten Juhl

Min faster i Sarajevo
Producent: China Åhlander

Skörheten
Producent: David Herdies

Sophelikoptern
Producent: Andreas Emanuelsson

Bästa regi

Hanna Sköld för Granny´s Dancing on the Table

Felix Herngren och Måns Herngren för Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Goran Kapetanović för Min faster i Sarajevo
 
Alexandra-Therese Keining för Pojkarna
 

Bästa kvinnliga huvudroll

Karin Franz Körlof för rollen som Lydia Stille i Den allvarsamma leken
 
Maria Sundbom för rollen som Siri i Flickan Mamman och Demonerna
 
Tuva Jagell för rollen som Kim i Pojkarna
 
Jessica Szoppe för rollen som Enesa i Sophelikoptern

Bästa manliga huvudroll

Jonathan Silén för rollen som Simon i Det moderna projektet
 
Lennart Jähkel för rollen som Einis far i Granny´s Dancing on the Table
 
Milan Dragišić för rollen som Zlatan i Min faster i Sarajevo
 
Anders Mossling för rollen som 11811 i Yarden
 

Bästa kvinnliga biroll
 
Liv Mjönes för rollen som Dagmar Randel i Den allvarsamma leken
 
Ia Langhammer för rollen som Morsan i Flykten till framtiden
 
Svetlana Rodina Ljungkvist för rollen som Kristina i Hundraettåringen som smet från notan och försvann
 
Sadžida Šetić för rollen som Radmila i Min faster i Sarajevo

 

Bästa manliga biroll
 
Michael Nyqvist för rollen som chefredaktör Markel i Den allvarsamma leken
 
Henrik Dorsin för rollen som Bengan i Flykten till framtiden
 
Iwar Wiklander för rollen som Julius i Hundraettåringen som smet från notan och försvann
 
Johan Kylén för rollen som Roland i Jätten
 

Bästa manuskript
 
Jan Vierth och Anders Sparring för manuskriptet till Bajsfilmen – Dolores och Gunellens värld
 
Johannes Nyholm för manuskriptet till Jätten
 
China Åhlander, Dragan Mitić och Goran Kapetanović för manuskriptet till Min faster i Sarajevo

Sara Nameth för manuskriptet till Yarden

 

Bästa foto
 
Ita Zbroniec-Zajt för fotot i Min faster i Sarajevo
 
Anders Bohman för fotot i Sophelikoptern
 
Ita Zbroniec-Zajt för fotot i Yarden
 

Bästa klipp
 
Henrik Källberg för klippningen av Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Johannes Nyholm och Morten Højbjerg för klippningen av Jätten

Therese Elfström och Tora Mkandawire Mårtens för klippningen av Martha & Niki
 

Bästa Kostym
 
Kicki Ilander för kostymerna i Den allvarsamma leken
 
Jaana Fomin för kostymerna i Flykten till framtiden
 
Moa Li Lemhagen Schalin för kostymerna i Upp i det blå

 

Bästa ljud/ljuddesign
 
Jan Alvermark för ljudet i Ester Blenda
 
Peter Adolfsson och Henric Andersson för ljudet i Golden Girl
 
Patrik Strömdahl för ljudet i Yarden
 

Bästa mask/smink
 
Anna-Carin Lock för mask/smink i Flykten till framtiden
 
Eva von Bahr och Love Larson för mask/smink i Hundraettåringen som smet från notan och försvann
 
Eva von Bahr, Love Larson och Pia Aleborg för mask/smink i Jätten

 

Bästa originalmusik
 
Björn Olsson för musiken i Jätten
 
Sophia Ersson för musiken i Pojkarna
 
Jan Sandström för musiken i Sophelikoptern
 

Bästa scenografi
 
Anna Asp för scenografin i Den allvarsamma leken
 
Liv Ask och Bengt Fröderberg för scenografin i Flykten till framtiden
 
Mikael Varhelyi för scenografin i Hundraettåringen som smet från notan och försvann
 

Bästa visuella effekter
 
Fredrik Nord för effekterna i Hundraettåringen som smet från notan och försvann
 
Henrik Klein och Petter Lindblad för effekterna i Siv sover vilse
 
Tomas Näslund för effekterna i Upp i det blå
 

Bästa dokumentärfilm
 
Don Juan av Jerzy Sladkowski
 
Martha & Niki av Tora Mkandawire Mårtens
 
MonaLisa Story av Jessica Nettelbladt
 

Bästa kortfilm
 
6A av Peter Modestij
 
Baby av Lovisa Sirén
 
Kroppen är en ensam plats av Ida Lindgren

Bästa utländska film
 
Min pappa Toni Erdmann av Maren Ade
 
Mustang av Deniz Gamze Ergüven
 
Sauls son av László Nemes

 

Du kan se flera av filmerna här: Guldbaggenomineringar 2017